Wyciskarka wolnoobrotowa do soków
Ogólna zasada działania wyciskarek
Wyciskarki soku, w przeciwieństwie do sokowirówek, są urządzeniami wolnoobrotowymi, wykorzystującymi do wyciskania soku siłę miażdżenia. Ich sposób działania przebiega w kilku etapach, główną zaś rolę odgrywa obracający się, wytrzymały wałek ślimakowy, który miażdży i wyciska surowiec. Wałek ten obraca się z prędkością 70 – 120 obrotów na minutę (w zależności od modelu wyciskarki soku), dzięki czemu proces wyciskania nie napowietrza ani nie nagrzewa wyciskanego surowca (jak to ma miejsce w przypadku sokowirówki).
Technologia działania wyciskarki do soków oparta jest na kilku etapach. Najpierw wyciskarka z dużą siłą miażdży i wyciska owoce czy warzywa, aby przerwać włókna i ściany komórkowe ich miąższu. Następny etap to wydobycie soku ze zmiażdżonego miąższu poprzez silne wyciskanie, dzięki któremu uwalniany jest sok z komórek i przestrzeni pomiędzy nimi. Uzyskany sok wraz ze wszystkimi witaminami, enzymami i składnikami odżywczymi zostaje odsączony przez sito, a następnie wypływa do podstawionego naczynia. Wyciśnięty, suchy miąższ zostaje z kolei usunięty do osobnego, zewnętrznego zbiornika.
Sok wyciśnięty przy pomocy wyciskarki jest gęstszy i mniej klarowny, niż ten uzyskany dzięki sokowirówce. Jest on również znacznie bogatszy w enzymy, witaminy i składniki odżywcze, które pozostają „żywe” i niezniszczone w procesie wyciskania. Taki sok posiada niewielką warstwę piany, co wskazuje na minimalne napowietrzenie. Dzięki temu, jego okres przydatności do spożycia jest dłuższy, niż w przypadku soku wyciśniętego przez sokowirówkę i wynosi 24 godziny (niezbędne jest przechowywanie soku w lodówce).
Rodzaje wyciskarek soku
Jednoślimakowa? Dwuślimakowa? Pionowa? Pozioma? Otóż wszystkie wyciskarki dzielą się na 4 rodzaje. Nazwy te pochodzą od ich konstrukcji. Wyciskarki mogą posiadać jeden wałek ślimakowy lub dwa. W praktyce przekłada się to, m.in. na ich wydajność (uzysk soku z jednostki surowca), ale i łatwość obsługi. Natomiast podział na pionowe i poziome ma duży wpływ m.in. na łatwość mycia, gęstość soku i posiadanie funkcji dodatkowych.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.